يك كتاب در يك برگ

بزرگ‌ترين فريضه، بخشي از ديدگاه‌هاي علامه مصباح يزدي دربارة امر‌به‌معروف و نهي از منکر است که حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر قاسم شبان‌نيا آن را تدوين كرده است. هدف اصلي اين مجموعه، تبيين مباحثي منسجم دربارة موضوع امر‌به‌معروف و نهي از منکر براي کساني است که دغدغة احياي اين فريضه فراموش‌شده را در جامعه اسلامي دارند.

ايشان در اين کتاب، بيش از هر چيز به ابعاد سياسي، اجتماعي و فرهنگي اين فريضه توجه کرده‌اند. به همين دليل، نگرش ايشان در اين مجموعه، با بيان برخي ديگر از فقيهان تفاوت‌هايي دارد.

علامه مصباح بر اين باورند که براي احياي دين در عالم، مؤظفيم ابتدا در خانه خود، سپس شهر و پس از آن کشور خويش در اين امر به کساني که نياز دارند، کمک و راهنمايي رسانيم و آن‌گاه در کشورهاي اسلامي و سرانجام در ساير کشورها به اين مسئوليت خود عمل کنيم. از منظر ايشان، به يک معنا انتظار دين از ما اين است که پيش از هر چيز، ابتدا خودمان به دين عمل کنيم و در مرحله بعد، دين را به ديگران معرفي کنيم تا آنها هم مشمول اين رحمت الهي شوند؛ زيرا اين رحمتي است که خدا براي تمام انسان‌ها نازل کرده است و به ما هم دستور داده است که به اشخاص بي‌اطلاع آگاهي رسانيم؛ بنابراين، در جامعه اسلامي، فرد تنها مسئول رفتار خود نيست؛ بلکه مسئوليت جلوگيري از گمراهي ديگران را نيز بر عهده دارد.

بر اين اساس، ايشان در اين مجموعه ابتدا به مفهوم، اهميت و ضرورت امر‌به‌معروف و نهي از منکر پرداخته‌، و پس از آن، جايگاه اين فريضه در آيات و روايات اسلامي، و سپس شرايط و مراتب آن را تبيين كرده‌ است.

علامه مصباح يزدي ضمن اشاره به قيام امام حسين عليه السلام به‌منزلة جلوه بارز مرتبه عالي امر‌به‌معروف و نهي از منکر در اين کتاب، نکاتي ارزشمند درباره روش‌ها و مصاديق بارز امر‌به‌معروف و نهي از منکر به شرح ذيل بيان کرده‌اند که عمل بدان‌ها مي‌تواند آثار و برکات فراواني را در جامعه اسلامي به‌دنبال داشته باشد:

- ضرورت توجه به اختلاف در روش‌ها به تناسب شرايط زمان و مکان؛

- ضرورت بهره‌گيري از طرح و برنامه در اجراي امر‌به‌معروف و نهي‌ازمنکر؛

- ضرورت رعايت اولويت‌ها در اجراي امر‌به‌معروف و نهي‌از‌منکر؛

- آشنايي با توطئه‌هاي دشمنان داخلي و خارجي؛

- مقابله با تهاجم فرهنگي؛

- حفظ آمادگي براي پاسخ‌گويي به شبهات اعتقادي و اخلاقي؛

- ايجاد تشکل‌هاي اسلامي براي انجام فعاليت‌هاي اجتماعي؛

- تقويت روحيه شهادت‌طلبي براي احياي دين؛

- ضرورت فراهم کردن زمينه‌هاي تأثير امر‌به‌معروف و نهي‌از‌منکر؛

- تقويت نهادهاي احياگر امر‌به‌معروف و نهي از منکر در جامعه؛

آيت‌الله مصباح ضمن تبيين هريك از مسائل مزبور در تحقق اجراي امر‌به‌معروف و نهي از منکر و با رصد تحولات فکري در عرصه‌هاي مختلف اجرايي کشور، مهم‌ترين چالش‌هاي مطرح دربارة اين فريضه فراموش ‌شده را عوامل ذيل برشمرده و توضيحاتي را درباره آنها بيان کرده است:


- تغيير منکر به معروف و معروف به منکر، مهم‌ترين آفت جامعه اسلامي؛

- امر‌به‌معروف و نهي از منکر تساهل، تسامح و خشونت؛

- امر و نهي مسئولان و التهاب‌آفريني در جامعه؛

- امر‌به‌معروف و نهي از منکر و آزادي.

اميد است با آشنايي کامل از چگونگي اجراي اين فريضه، بتوانيم ضمن نهادينه کردن آن، ديگر جوامع انساني را نيز از آن بهره‌مند سازيم.

علاقه‌مندان براي دريافت اين كتاب مي‌توانند به http://hatif.ir مراجعه و يا با انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ره (02537832193) تماس حاصل نماييد.